Svět mysli - Varanásí - věčné město Šivovo nad Gangou

Obsah

Kniha Svět mysli
Věnování
Úvod
Základní omyly vnímání světa
Druhy lidí podle stavu mysli
Ego - vykonstruovaná představa mysli "Já jsem tělo"
Hlavní zdroje ega
Existuje Bůh v tomto pohledu na svět?
Sny
Zázraky
Štěstí
Láska
Řídí život osud nebo vlastní vůle?
Pochybnosti
Cesta ke svobodě
Jóga
Dhjánajóga - cesta meditace
Džňánajóga - cesta poznání
Karmajóga - cesta odevzdání plodů činů
Bhaktijóga -cesta oddanosti
Boží milost - prožitek pravého Já
Duchovní učitel
Vlastnosti hledajícího
Shrnutí
Doporučené metody a literatura
Dotazovací metoda
Věk démona Kaliho
Závěrem
Použitá literatura
Kniha Šiva a Párvatí
Kniha Podivný sen
Kniha Cestou necestou
CD Indie - země živých bohů


Odkazy
Sri Ramana Asramam
Sri Brahmam
Athithi Ašrám
Gurudží Odžasví Šarma
Sri Nanna Garu
Amma
Mahátma Gándhí
Yogi Ram Surat Kumar
Poslech Véd - doporučuji
Jóga v denním životě
AHAM
ISKCON - Hare Krišna
Jathartha Gíta
Bhagavad Gita
Vydavatelé
Volvox Globator
Sri Ramana Asramam
Webhosting
TANGER computersystems
Varanásí - věčné město Šivovo nad Gangou

Vážení přátelé

Je čas poslat pozdrav a další obrázky, nyní z nesmrtelného Káší, Šivova města na břehu posvátné řeky Gangy. Toto město se také nazývá Benáres nebo Varanásí. Město Káší je zmíněno již v Bhagavadgítě, kdy rádža z Káší, který byl tchánem Judhišthiry a je jmenován mezi udatnými hrdiny, kteří stojí na straně Pánduovců. Sami Pánduovi synové strávili v Káší nějaký čas, kdy jim jejich bratranec nechal postavit nádherný palác z hořlavých materiálů a měl v úmyslu je v něm upálit. Naštěstí jim strýc Vidura poslal horníka, který vykopal únikový tunel ke Ganze a tam na ně čekal převozník, který je odvezl do bezpečí hustých lesů. Současné Varanásí je úplně jiné než před několika tisíci lety kdy se zde příběhy z Mahabháraty odehrávaly. Město nás přivítalo deštivým počasím. Ulice byly mokré a pokryté vrstvičkou (někde vrstvou) kluzkého bahna. To vidíte na prvním obrázku, jsou uličky starého města, s výrazným oranžovým chrámem a býkem. Jistě vám neunikne obrovská svastika (neboli haknkrajc) na věži chrámu. Další obrázek ukazuje deštivé a mlhavé ráno na prvním ghátu ve Varanásí. Ghát znamená břeh a zdejší břehy jsou vydlážděny a vybaveny kamennými schody vedoucími až do vody. Tento ghát se jmenuje Assi, podle řeky Assi, která se kousek odtud vlévá do Gangy. Jméno Varanásí je pouze místopisný popis, neboť je to prostor na břehu Gangy mezi řekami Varuna a Assi. Další obrázek ukazuje jednu z lampiček, které se dají pořídit za 10 rupií, tedy asi 4 Kč, zapálit a poslat dolu po proudu po řece. Je krásné po západu slunce sledovat, jak Ganga pomalu a důstojně unáší desítky takových blikajících světýlek. Připomíná to pověst, kdy bohyně Ganga odnáší duše mrtvých, očišťuje jejich hříchy a vede je k věčné nesmrtelnosti. Další obrázek ukazuje zdejší problém. U nás v zimě musíme vyhrabávat silnice ze sněhu, zde po každých záplavách (jednou až dvakrát ročně) se musí gháty vyhrabat z nánosů bahna, které s sebou řeka nese.
Na dalším obrázku vidíte obřad, který provádějí na břehu tři Indové, za nimi na hladině je v vodě vír. Není to Maelstrom, ale vír, který dělá trubka, kterou vodárna nasává vodu pro město.
Další obrázek ukazuje místní podnikavé uličníky, kteří udělali na ghátu závoru a vybírali mýto za průchod. Další obrázek ukazuje pradláka, ktrerak bambusovou holí pere z prádla špínu. Další momentka ukazuje vodní buvoly na břehu.
Na dalším obrázku vidíte, že se blíží svátek Holi. Je to nejšílenější indický svátek, spočívá v natírání a polévání barevnými prášky a vodou a ten den je opravdu nebezpečné vyjít na ulice. Vcelku ani není důvod vycházet, protože je stejně všude zavřeno a ulice ovládají gangy dětí, které bombardují každého, kdo se ocitne v dosahu. Já jsem kus města prošel a vím o čem mluvím :-)
Další obrázek ukazuje zeleninový stánek a na dalším je zobrazení, jak cvičit jógovou sestavu Pozdrav Slunci, neboli Súrja Namaskár. Já už šestnáct let tento cvik ráno cvičím minimálně sedmkrát a musím uznat, že je to pro tělo požehnání.
Další dvě fotky ukazují večerní náladu na ghátech a ranní východ Slunce. Další obrázek ukazuje hranici s Holikou. Tento zvyk se váže ke svátku Holi a noc před barevným dnem hoří ve městě stovky podobných hranic. Hodně to připomíná naše čarodějnice a velikonoce.
Na dalším obrázku je restaurace, kde mají idli a vadu, mé oblíbené jihoindické jídlo. Idli mají výborné, vadu dost olejnatou, sambar je pálivá omáčka a kokosové čatný taky není to co na jihu, ale pořád je to dobré a levné. Restaurace má jeden stůl se čtyřmi židlemi, jeden mixér s kamennou drtičkou a jedním vařičem.
Na dalším obrázku je hořící hranice a radující se dav Indů, pomalovaných a s veselými čepičkami a parukami. Dále vidíte ranní panoráma nad Assi ghátu a milého svatého muže. Další obrázek ukazuje, že jsou zde i záchody a dokonce i pro ženy :-)
Na hlavním ghátu už asi 25 let probíhá náboženský obřad k uctění bohyně Gangy. Předtím se na břehu nic zvláštního nedělo až pár lidí dostalo nápad a založili tuto tradici. Obřad je každý rok propracovanější a nyní se odehrává i na mnoha dalších místech.
Další fotka ukazuje kouzelného stařečka sedícího pod stromem. Dále vidíte můj oblíbený čajšop, kde má čaj s mlékem, zázvorem a kardamomem. Moc dobrý.
Na další fotce vidíte další noční idylku a je vidět, že převozníků je ve Varanásí pořád hodně. V malých uličkách starého města můžete narazit na svatební veselí, s vyparáděnou hlučnou kapelou a je tam i kůň pro ženicha. Další obrázek ukazuje můj oblíbený obchod s čerstvě udělaným jogurtem, lassim (jogurtový nápoj) a mléčnými sladkostmi. Kam se hrabe Danone se svými kelímky a lahvičkami.
Poslední série fotek je z dnešního rána a dopoledne, nejprve nádherný východ Slunce, pak nějaký slavný umělec, který zpíval na ghátu stovkám diváků. Dále pán s paní, každý má jedvatě oranžový nanuk a k tomu má paní stejně barevnou limču.
Dále následuje chrám se sušícími sárími, veselá rodinka, obřad na břehu k uctění bohů včetně matky Gangy. O kus dál se pere a suší prádlo a o kus dále se odpočívá.
Tak a teď si prohlédněte obrázky a můžete si pak taky pohodlně odpočinout. Je přeci víkend :-)

Mějte se krásně

Josef FricZařazeno dne : 1.6.2015, zobrazeno : 1864

Seznamte se
Šiva

O Šivovi

!!! Novinky !!!

Indie 2020 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2020 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2020

Indie 2019 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2019 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2019

Ellam Ondre - Vše je jedno Drobná kniha moudrosti od neznámého tamilského autora

Výběr veršů z Bhagavadgíty Výběr 42 veršů od Šrí Ramany Maharšiho

Šrí Brahmam v Praze! Návštěva v České Republice v srpnu 2018.

Indie 2018 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2018 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2018

PF 2017 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2017

Přidáno vyhledávání textu na stránkách webu - naleznete jej v levém panelu téměř dole

Indie 2016 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2016 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2016

Nová kniha Cestou necestou ! Po mnoha letech vychází má nová maličká kniha.

Indie 2015 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

Překlad knihy Sebedotazování ! Zde najdete překlad třetí knihy odpovědí Šrí Ramany

PF 2015 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2015

Sávitrí Příběh ctnostné ženy z Mahabháraty

Karna Příběh ctnostného bojovníka z Mahabháraty

Indie 2014 ! Obrázky a povídání z cesty pod posvátnou horu

Překlad knihy Duchovní pokyny ! Zde najdete překlad druhé knihy odpovědí Šrí Ramany

Korespondenční kurz Bhagavadgíty ! Úžasná kniha krok za krokem


Starší novinky! Všechny starší novinky od roku 2006

Autor knihy a stránek

Jméno : Josef Fric

Kontakt :

Přečtěte si o autorovi

 


Jak získat knihy nebo CDEnglish