Amritsar, centrum Sikhské církve. První město, do kterého vstoupíte při pozemní cestě do Indie. Jediný přechod mezi Pakistánem a Indií je v rozděleném státě Pandžáb. Ale Amritsar Vás přivítá nádhernou atmosférou Zlatého chrámu, takže rázem zapomenete na útrapy po cestě a vychutnáváte si klid v chrámu a nikdy nekončící zpěvy.
Zlatý chrám v noci. Nádherná stavba pozlacená desítkami kilogramů zlata se zrcadlí v posvátném jezeře. V celém prostoru zní meditační hudba, lidé se umývají v posvátné vodě, aby se očistili a mohli přijmout prasádam, požehnaný pokrm.
Další z stále opakovaných a nezapomenutelných pohledů na noční Zlatý chrám.
Ve dne se Zlatý chrám nádherně leskne a zrcadlí se v posvátné nádrži, která dala jméno celému městu - Jezero nektaru.
Jedna ze vstupních mramorových bran, kterými lze projít do areálu Zlatého chrámu.
Pohled na velkou bílou věž stojící v areálu Zlatého chrámu v Amritsaru. Občas bývá přístupná a z nejvyšší terasy je krásný pohled jak na celý areál chrámových komplexů, tak i na město Amritsar, které leží v širé rovině Pandžábu - Pětiříčí.
Celkový pohled na areál Zlatého chrámu.
Pohled na běžný ruch na ulici před Zlatým chrámem v Amritsaru.
Typický ruch na indické ulici. V pozadí vidíme jednu z vstupních bran Zlatého chrámu sikhské církve.
Malá zadní ulička vedoucí k chrámovým ubytovnám je ve skutečnosti bazar obuvi. Je zde spousta obchodů s mnoha druhy bot.
Ovčák, můj kamarád z cest hraje v ubytovně Zlatého chrámu indické rágy.
Sikhové navlékají girlandy květin. Ty se potom používají k ozdobení chrámu, soch a při obřadu otevírání a zavírání zlaté knihy, které se konají časně ráno a pozdě večer.
Kresba vysvětluje pět kakar, povinností, které sikhové musí dodržovat. Patří mezi ně Keš - nestříhané vlasy a vousy, ve kterých mají lidé svou životní energii, Kirpan - meč na ochranu chudých a nemohoucích, Kangha - dřevěný nebo slonovinový hřeben na znamení čistoty, Kukča - krátké kalhoty na znamení bdělosti a Kara - kovový náramek na znamení určení.
Oprava věže velké jídelny. Při zběžném pohledu se zdá, že věž je nakřivo, ale jde o optický klam. Křivé je lešení z bambusu.
V prostoru chrámu kopou sikhové - dobrovolníci základy nové budovy.
O rok později. Toto je hrubá stavba nové budovy, kterou v areálu vybudovali sikhové. Vyrostla za rok v jámě z předchozího obrázku.
Sikhové jsou bojovné náboženství, ale zároveň se traduje jejich pohostinnost. Na obrázku je hromadné pohoštění připravované v chrámu každou půlhodinu pro 500 lidí.
Další pohled do obrovské jídelní místnosti. Nad dveřmi visí obraz Guru Nanaka, zakladatele sikhského náboženství. Jeho obrovský vous svědčí o jeho převědčení, že ve vousech a vlasech má člověk svou vitální životní energii a že není žádoucí si je holit a stříhat.
Jídlo se skládá z čapátí - indického chleba a kořeněného dálu - čočkové kaše. Bohužel musím uznat, že jídlo není moc chutné. Mnohem lépe Vás sikhové pohostí v Manikaranu, údolí Kulu, kde jsem si byl i přidat.
Na obrázku jsou mí přátelé se sikhským starým mužem. Sikhové se nikdy neholí a nestříhají si vlasy a tak je na nich vidět, jak dlouhé vousy narostou muži za celý život, aniž by si je holil.
Celou noc je Zlatý chrám osvětlen a zní v něm zpěv modliteb.
Majitel stánku na výrobu čerstvých džusů z ananasu, jablek, pomerančů a granátových jablek je také Sikh a ačkoli se nikdy neholil, vousy mu moc nerostou.
Amritsar není pouze sikhské město, ale převážně hinduistické. Na obrázku je interiér jednoho z hinduistických chrámů zasvěceného bohyni Durze.
Socha boha Šivy, manžela bohyně Durgy. Bohyně Durga je bohyní síly a je hroznou formou bohyně Paravátí. Jejím vozidlem je tygr a proslavila se zabitím démona Mahišásury, který byl za svou přísnou askezi bohy odměněn mnoha jogínskými uměními, ale ty zneužil a ohrožoval zemi i samotné bohy.
Detail výzdoby jednoho z oltářů v chrámu.
|