Dharamsala, město ležící pod hradbou Himaláje, které je známé tím, že v kopcích nad ním vznikl Mc Leod Gandž, město tibetských uprchlíků. Zde také sídlí tibetská exilová vláda v čele s duchovním vůdcem Dalajlámou.
Jeden z nejhezčích tibetských chrámů v Dharamsale. Modlitební praporky, stúpy a modlitební mlýnky jsou součástí světa, který si Tibeťané přinesli s sebou.
Okolo kopce, na kterém stojí klášter, vede cesta, často zdobená modlitebními praporky a těmito kameny, na kterých jsou modlitby vytesány v tibetském písmu.
Detailní pohled na skupinu kamenů.
Mladý dalajláma, duchovní vůdce tibetského lidu ve věku 25 let.
Pohled z okna hotelu Kailáš na budovu, kde je obrovský modlitební mlýnek, který se nezastavil ani v noci. Každá otočka mlýnku je provázena zvukem velikého zvonu. Každý Tibeťan při cestě kolem vstoupí a za odříkávání manter mlýnek roztočí.
Pohled na jednu z ulic v Mc Leod Gandži. V tuto dobu občas silně pršelo, takže voda a bahno bylo všude.
Tradiční tibetské jídlo thukpa. Je to zeleninová polévka se spoustou nudlí a jí se pomocí hůlek.
V Dharamsale žije několik tlup opic, které při každé příležitosti kradou jídlo. Je ovšem samozřejmostí, že jim lidé sami dávají zbytky jídla.
Pohled na kopce, kde se nachází tibetský Mc Leod Gandž, dole pod ním se rozkládá původní město Dharamsala.
Kousek za městem je lom na břidlici, kde se ručně vyrábějí tašky na střechy.
Malý Šivův chrámek v kopcích okolo Dharamsaly. Zasvěcení bohu Šivovi se pozná podle trojzubce trčícího ze stavby.
V okolních kopcích jsou i původní hinduistické vesnice a osamocené usedlosti. Na snímku je jedna ze samot, je postavena z kamene, zčásti omítnuta jílem a nabílena. Okolo je několik malých políček, studna a potok.
Život v kopcích je stále stejně těžký a metody obdělávání políček se nezměnily po tisíciletí.
Kráva s teletem u domu v jedné horské vesničce kousek od Dharamsaly.
Kamenná cesta vinoucí se menší vesničkou s kamennými domy a střechami z břidlice
Pohled na horizonty Himaláje. Stoupáte-li po úzké cestě, procházíte jednu malou vesnici za druhou. Ačkoli jste stále přesvědčeni, že tato vesnice byla poslední, vždy se na obzoru nad Vámi objeví další políčka a stavení.
Stáda koz a ovcí odpočívají na malém prostranství poblíž jezírka.
Stádo koz a ovcí zcela zaplnilo úzkou cestu.
Kozy na chudé horské pastvě.
Pohled na krajinu nad Dharamsalou.
Pohled z horského sedla dolů do údolí a nížiny, kde leží Dharamsala. Nad kopci se usadily šedivé mraky, ale dole svítí slunce.
Děti se vracejí ze školy do svých horských vesniček. V taškách nosí několik knih a břidlicové tabulky na psaní. Všechny děti chtějí po cizincích propisovací tužky.
Všichni Indové se rádi fotografují. Často si Vás sami zavolají, nechají se vyfotit, ale nečekají žádnou odměnu.
Další skupina dětí, kterou jsme potkali na malé procházce po kopcích.
Místní obyvatelé jsou velice pohostinní, často se stává, že Vás zastavují, zvou domů a pohostí čajem. Tato rodina žije na kopci nad Dharamsalou, nejstarší syn půjčuje v Mc Leod Gandži koně turistům na projížďky, mladší syn (na obrázku) chodí do 8. třídy do školy v Dharamsale, umí dobře anglicky. Rodina se stará o několik políček a dům.
V tomto chrámu bydlí babá, svatý muž. Dnes byl zavřený v malá místnosti pod chrámem, kde prožíval samadhi, náboženské vytržení.
Následující den byla oslava babova samadhi. Babá seděl, zapaloval jednu dýmku s tabákem za druhou, ty potom kolovaly a každý mohl nasát požehnaný kouř. Potom se všichni sesedli u ohniště. Babá předčítal ze svatých knih modlitby k bohu Šivovi, ostatní za recitace manter do ohně vhazovali obilí s plevami jako oběť bohům. Na závěr bylo velké pohoštění všech přítomných.
Jeden z nesčetných vodopádů. Jelikož je blízko k Mc Leod Gandži, je poblíž malá restaurace s občerstvením.
|