Dillí, hlavní město Indie. Velkoměsto s osmi milióny obyvatel, které se skládá z bohatých čtvrtí i chudinských slamů.
Rádžpath je široký bulvár, dlouhý dva a půl kilometrů a v době státních oslav se zde konají obrovské přehlídky. Nyní se díváme směrem k prezidentskému paláci.
Nyní se díváme směrem k Raštrapati Bhavanu, prezidentskému paláci. Stavbu si nechal postavit anglický vicekrál Mountbatten a bylo dokončeno roku 1929.
Stráž prezidentského paláce
Budovy sekretariátu, kde sídlí vládní instituce. Zajímavý je nápis nad obloukem vstupního portálu. Svoboda nesestoupí k lidem, lidé musí ke svobodě dorůst. Je to požehnání, které musí být nejprve získáno a potom vychutnáno.
Pohled na Rádžpath od prezidentského paláce. Tato část města je oproti ostatním městům nebo i částem Dillí velice prostorná.
Budova Indického parlamentu. V Indii mají v parlamentu 1000 poslanců. Na jednoho poslance připadne milión lidí. Přepočteme-li toto číslo na Českou republiku, potom by v našem parlamentě mělo sedět 11 poslanců!
Budova Indického národního muzea. Zrovna probíhá výstava Britského muzea a v neděli je vstup zdarma.
Jedna z tisíců soch a to bůžka nebo spíše démona blahobytu.
Reklama na právě probíhající výstavu. V Indii je opravdu neuvěřitelné množství kulturních a uměleckých památek.
Hlava z egyptských sbírek Britského muzea. Dole stojí strážce muzea, kterého přilákal můj způsob fotografování. Jelikož byl zákaz focení s bleskem, byl jsem jediný, kdo zákaz dodržoval a ještě přilákal pozornost ostrahy svým pochybným chováním.
Fotka sfingy opět ze sbírek Britského muzea.
Pohled na budovu City Bank na náměstí Connaught place.
Železný sloup. Jeden z divů světa. Je totiž záhadou, kde staří Indové vzali technologii na výrobu takhle velkého železného sloupu, který navíc nerezaví!
Sloup nyní stojí na nádvoří mešity Quwwat-ul-islam.
Na sloupu je vytesáno šest řádků v Sanskrtském jazyce, které udávají, že tento sloup vztyčil král Čandragupta Vikramadytia před chrámem boha Višnua na začátku 5. století. Nápis ovšem neříká nic o tom, jak byl sloup vyroben.
Sloup stojí ve společnosti s další zajímavosti. Minaretu Quatab, který byl postaven na památku po porážce posledního hinduistického království v Dillí v roce 1193.
Minaret je vysoký 73 metrů a je tak jednou z nejvyšších volně stojících středověkých staveb. Na jeho stavbu bylo použito kamene z mnoha hinduistických a džínistických chrámů. Spodní průměr stavby je 15 metrů.
Kráva na zeleninovém trhu na hlavním bazaru v Dillí.
Pohled na ruch na hlavním bazaru v Dillí. Zde je mnoho levných hotelů a proto zde bydlí mnoho cestovatelů.
Úzká ulička vedle hlavního bazaru v Dillí.
I v Indii se dá koupit maso. Muslimové mohou jíst skopové a pokud máte chuť, jen odehnat mouchy a směle do jídla.
Stánek se zeleninou a ovocem na hlavním bazaru.
Pouliční prodejce opékaných brambor.
Typický stánek s čajem stojící před hotelem Navrang.
Levná restaurace, kde dostanete čaj a sendvič i když nejde elektrický proud.
Náklaďák Hare Krišna hnutí na náměstí Connaught place prodává předměty k uctívání boha Krišny a zakladatele hnutí Prabhupády.
Kousek od Connaught place stojí tato ojetá česká Jawa.
Malé sikhské děti si hrály v rikše svého tatínka. Po celé Indii jsou Sikhové většinou obchodníci, ale v Dillí dělají i taxikáře a podobná méně lukrativní zaměstnání.
Uhlíři roznášejí uhlí po domech.
V prosinci bývá v Dillí dost chladno a lidé udržují ohně, aby se ohřáli.
Silniční zpravodajství v Dillí.
Cedule z nádraží připomíná učení o nenásilí v hlavních náboženstvích.
Populační exploze velice ohrožuje Indii. Jelikož Indie je demokratický stát, nelze provést taková opatření jako v Číně. V Indii se jde cestou osvěty a vzdělávání lidí. K tomu je také určen plechový plakát na stromě v Dillí. I tak v Indii přibude každých 20 dní nový milión lidí.
Kamarád z Japonska si kupoval sandály a asi po prvé v životě smlouval již tak zanedbatelnou cenu.
Recepce hotelu New Delhi Guesthouse, Jana a majitel Árun.
Pokoj v hotelu New Delhi Guest House za 80 Rs / noc pro dva lidi, tj za 1$ pro jednoho.
Pohled na Pahar gandž - Hlavní bazar v Dillí ze střechy hotelu Navrang. Pahargandž vyrostl z potřeb prostých lidí a podle jejich možností. Na obzoru jsou výškové stavby náměstí Connaught, které byly zbudovány za doby vlády angličanů okolo roku 1920.
Kráva požírající staré placky v jedné z úzkých uliček Pahargandže.
Pouliční prodejce mandarinek.
Ulička na Pahargandži, kde seženete všechny druhy zeleniny a ovoce, čaje a koření.
Prodejce panýru, návod na výrobu je v receptech. Panýr se zavařuje do zeleninových jídel a dodává tak vegetariánům důležité živočišné látky. Jelikož je vyroben z mléka, jednoho z nektarů, které dostali lidé darem od bohů, nedochází zde k zabíjení zvířat a šíření zbytečného násilí.
Pouliční prodejce koření. V Indii je produkce a spotřeba všech druhů koření velmi vysoká a široký sortiment kvalitního, čerstvého a levného koření nabízí i tento prodavač.
Před vchodem do chrámu je obvykle stánek s čerstvými květinovými girlandami a náboženskými předměty.
V obchodech prodává často několik generací majitelů, nejinak je tomu i zde, otec, syn a děd.
V Indii seženete kromě alopatických a homeopatických léků i léky ajurvédské. Ajurvédská medicína je součástí ajurvédy - vědy o životě, kterou indové sestavili před několika tisíci lety. Já dovážím pro mne, mou rodinu a mé přátele pokaždé velké množství přírodních léků proti běžných chorobám - chřipce, paradentóze, následkům žloutenky, revmatizmu, cukrovce a podobně.
Dále si vozím vegetariánská mýdla, šampóny na vlasy a zubní pasty.
Po výměně peněz se z Vás stane majitel mnoha padesátirupiových bankovek.
Chvíle před odletem se dají trávit i před letištními budovami.
Letadlo je velký vynález. Po 106 dnech cesty a 28000 km v autobusech a vlacích jsem za 12 hodin z Dillí doma v Čechách.
|