Vážení přátelé
Tak se nám ty svátky pěkně nakupily. Festival Pongal pokračuje Dnem krav. Dále je přeúplňková noc, kdy se sjedou obejít Arunáčalu statisíce poutníků. Na další den vychází Punarvasu, což je název souhvězdí, ve kterém byl Měsíc ve chvíli, kdy se narodil Venkataráman Iyer, později známý jako Bhagaván Šrí Ramana Maharši z Arunáčaly. Většina událostí je řízena polohou a fázemi Měsíce, ale Pongal je řízen polohou Slunce, myslím že jeho vstupem do souhvězdí Makara. To vychází většinou na 14. ledna, ale občas to může být o den dříve. Proto je letos neobvykle mnoho oslav během pár dní.
Teď k fotografiím. Je den krav a tak se uctívají nejen krávy živé, ale i krávy a býci bájní. Na prvních dvou fotkách je zdobení býka Nandina v Šivově chrámu ve Šrí Ramana Ašrámu. Každý bůh v indické mytologii má své vozidlo a Bůh bohů Šiva jezdí na býku. Šiva je symbol sebeovládnutí, síly a vůle ducha, Nandin je symbol moci přírody. Jelikož Šiva na něm jezdí zcela bezpečně, tak to symbolizuje schopnost ducha pokořit i ty nejsilnější moci přírody.
Nyní už jsme asi 7 kilometrů od Tiruvnannámalai, na venkově, kde je na klidném pozemku postavena škola pro výuku brahmínských chlapců, budoucích kněží. Nejprve vidíte jak se v pořádném hrnci vaří pongal. Dále vidíte vymydlené oslavenkyně, jenom část, ve škole je okolo 50 krav.
Škola byla původně postavena pro výuku Sáma Védu neboli vědě o zvuku a vibracích. Bohužel brahmínských žáků vhodných pro studium je velice málo, tak po dostudování prvního ročníku byla škola asi rok prázdná. Nyní se do školy nastěhovalo osm studentů Jadžur Védu. Škola Jadžur Védu je i ve Šrí Ramana Ašrámu a jejich pravidelné zpívání je mojí každodenní porcí kultury. Jelikož Šrí Ramana Ašrám měl studentů víc, než může učit a náš Athithi Ašrám měl prázdnou školu, došlo k domluvě a část studentů nyní studuje zde. na další fotce přichází Svámí Hamsananda, který se o Athithi Ašrám stará. Potom vidíte girlandy připravené na pověšení na krk oslavenkyním, obsahují kraví (i lidské) laskominy a po skončení obřadů je kravky dostanou na talíř spolu s porcí pongalu. Tak si krávy užijí svůj den, kdy nepracují.
Celý obřad začíná Védaparajanou - zpěvem vybraných pasáží Jadžurvédu. V nich uslyšíte mnoho známých manter, které mnohdy z Jadžurvédu pocházejí.
Pak začne obřad a přivede se hlavní oslavenkyně s jejím telátkem. Ti se za zpěvu manter uctí jako jakýkoli jiný symbol božství, včetně všech ohýnků, vůní a posvěcené vody. Kráva je také zasypávána květy. Po skončení obřadů se krávy nakrmí a nakonec se dostane i na lidi a dostanou trochu posvěceného pongalu a ovoce. Nakonec se kravky odvedou na pastvu, aby si užily i trochu klidu Přece je pro ně ta nezvyklá lidská péče poněkud stresující. Na posledním obrázku ze školy vidíte místního býka, je držen na dvou provazech, protože je fakt dost vzpurný a nebezpečný. Na něm je vidět, jak nezdolná je Šivova moc.
Nyní se nacházíme odpoledne před velkým chrámem v Tiruvannamalai. Tam opět vyrazil do města slavnostně vyzdobený bůh Šiva, ve formě Arunáčaléšvary - Pána Arunáčaly, se svou manželkou Párvatí. Jede na nosítkách, které vlečou muži, a není to věru nic lehkého. Pán Arunáčaly s chotí se ztrácejí v záplavě květin a darů a těší se veliké pozornosti místních. Hudba doprovázející průvod je hlasitá, řízná a rytmická.
Na dalším obrázku matka bohyně s papouškem v ruce přijímá dary od místních. No a na posledním obrázku jsou brahmínští chlapci patrně z jiné školy, kteří asi přijeli do města pod Arunáčalu na pouť.
V dalším díle budou obrázky z noční pouti.
Mějte se krásně
Josef Fric
Zařazeno dne : 10.6.2014, zobrazeno : 2342
|