"Tuto Mou božskou iluzi, která je složená z kvalit, lze těžko překonat. Pouze ti, kdo se uchýlí ke Mně, tuto iluzi překonají." Bhagavadgíta 7.14.
Po uvážení výše uvedených skutečností je cesta ke svobodě uvědomění si subjektivního způsobu prožívání světa, tedy uvědomění si svého světa jen jako představy mysli. Dále je nutno odstranit konstrukci mysli, která tuto představu rozděluje na Já a okolní svět. Je potřeba vymýtit oba základní omyly a dále vědomě setrvávat v prvotním stavu mysli.
Existuje zvláštní druh schizofrenie zvaný alternování ega. V tomto případě se v mysli člověka objevují dvě nebo více osobností. První osobnost víceméně odpovídá stavu signalizovanému smysly. Další osobnosti jsou vykonstruované, na smyslovém vnímání sebe sama nezávislé. Tak se může stát, že dospělý muž prožívá stav čtyřleté holčičky, která ráda kreslí květiny. Okolní svět vcelku odpovídá smyslům, ale vnímání sebe sama je myslí kompletně pozměněno, a tak je tato představa pro pacienta zcela věrohodná.
Tento jev považujeme za duševní poruchu. V učení hinduismu je však za stejnou poruchu považována existence prvotní osobnosti. Toto ego je považováno za ničím neodůvodněnou konstrukci a je označeno za mylný pocit Já. Z této nesprávné konstrukce pak vychází veškeré další omyly a problémy.
Cesta k nápravě je však velice obtížná. Rozbití ega je pro bytost, žijící pouze jeho prostřednictvím, prakticky nemožná. Proto bylo pro většinu lidí zavedeno náboženství, které prostřednictvím předpisů uvádí určité důsledky osvobozené mysli i do života lidí nevědomých. Vše probíhá v kontextu věčného, všeprostupujícího Boha, který sám tyto vlastnosti stanovil a také je dodržuje. Díky tomu se do života normálních lidí dostávají určité ctnosti, které se v jejich životě promítají ve formě větší spokojenosti a klidu.
Existují však lidé, kterým jejich představivost umožní pochopit způsob subjektivního vnímání a nevýhodnost existence ega. Občas se objeví jedinci, kteří objeví nesrovnalosti v subjektivním prožívání a jsou osvobozeni bez vynaložení veliké snahy. Jsou to ovšem velmi vzácné výjimky. Pro ostatní je cesta k rozbití ega velice náročná. Pro ně byla sestavena jóga. Jóga je komplexní systém různých duchovních a tělesných cvičení, které postupně nahlodávají hluboce zakořeněné nesprávné představy a při jejich správně směřovaném a důkladném použití lze dosáhnout stavu, kdy budou připraveni k rozbití ega a očištění mysli.
Je nutno však podotknout, že cíl, rozbití ega, je neustále na dosah. Všechny metody pouze odstraňují překážky, uklidňují a čistí mysl, ale uvědomění si pravé skutečnosti může kdokoli dosáhnout kdykoli. Není nutno léta cvičit, je potřeba jen uvědomit si pravý stav věcí.
Také je potřeba upozornit na to, že ego není neměnné a čekající na to, až jej odstraníme, ale je obdivuhodně přizpůsobivé. Ego je schopné využít čehokoli ke svému posílení. Pokud použijeme nějakou metodu, ego je schopno využít ji ke svému prospěchu. Vytvoří v mysli podmínky pro provozování metody a na jejím prožívání získává důležitost a sílu. Metoda se stane radostnou a plnou potěšení. Kdo však je ten, kdo potěšení prožívá? Je to ego. Proto dbejte vždy toho, abyste jakoukoli metodou poznávali svou mysl a s ní i ego. Metoda musí vyhledávat jednotlivé zdroje ega, pocity vlastní individuální důležitosti a ničit je. V té chvíli se pohybujete na okraji neprobádané oblasti. Ego se bude urputně bránit. Má mnoho nástrojů. Vy však máte jednoduchou zbraň. Ptejte se sami sebe, odkud pochází to, co vám brání, abyste byli jednoduše šťastní. Vždy dojdete k nějakému kořenu ega. Musíte mít odvahu zkoumat a pevnou víru, že právě zde, v neprobádaných oblastech mysli, leží hledaný cíl. Tento cíl je poznání pravého Já a s ním spojené nekonečné blaho a opravdové bytí. Předchozí kapitola Další kapitola
Zařazeno dne : 1.7.2004, zobrazeno : 18646
|