"V hlubokém spánku nejsou myšlenky, a tak není ani svět. Ve snu a bdělém stavu myšlenky jsou, a tak se objevuje také svět. Jediný rozdíl mezi snem a bdělým stavem je ten, že sen je krátký a bdění dlouhé." Šrí Ramana Maharši
Co je sen, odkud přichází? Co nám napovídá? Objektivně tělo upadá do klidného a nevědomého stavu. Subjektivně si mysl přestane být vědoma spícího těla a produkuje sny. Sny jsou rozličné představy vytvořené myslí bez závislosti na smyslovém vnímání, kdy se tělo oddává odpočinku, a stejně tak mysl přehrává určité vjemy a svým zvláštním způsobem se tak očišťuje. Příběhy jsou tak zvláštně překroucené vlastní zážitky. Běžný sen je tedy pouze představou vytvořenou odpočívající myslí. Nic víc a nic méně. Sny máme patrně proto, aby se mysl sama zabavila a nechala tělo alespoň chvíli odpočívat.
Během svého života jsem měl několik snů, které by se daly označit za mystické. Prožil jsem v nich určité situace, jejichž znalost mi byla na duchovní cestě k velikému užitku. Ten správný užitek jsem musel najít však sám, v pravý čas, spojením prožitků s mnoha radami mudrců. To ovšem neznamená, že příběhy, které jsem ve snech prožil, byly pravdivé. Byly to však velice zajímavé a důležité stavy a situace, jejichž znalost bych patrně jiným způsobem nebyl schopen tak snadno obdržet.
Odkud se tyto příběhy vzaly, to nejsem schopen říci. Je těžké přesně určit, jak do tvorby představy v mysli zasahují nepřirozené jevy. Těžko odhalíme, zda jsou geneticky zakódované či předávané nějakým mimosmyslovým mechanismem. Je však nutné pochopit, že ať se v představě objeví cokoli, je to jen pomíjivá myšlenka, obraz. Důležité je nalézt své pravé Já, zdroj a pozorovatele všech myšlenek a příběhů, a v něm setrvávat v naprostém klidu. Předchozí kapitola Další kapitola
Zařazeno dne : 1.7.2004, zobrazeno : 21537
1-2
1) , 2004-11-16 00:00:00
KDE JSEM, KDYŽ SPÍM? (KDYŽ OMDLÍM? KDYŽ JSEM V NARKÓZE?)
Co je s mým vědomím? Jak to, že ho ztrácím?
Naprosto základní otázka pro hledání všech odpovědí je: Kdo jsem? Kdo je Já?
Bez nalezení své podstaty není žádná odpověď stoprocentně správná.
V kapitolce o omylech lidské mysli se snažím vysvětlit, že vše, co
prožíváme, celý náš subjektivní svět, je představou vytvořenou v mysli.
Představa je vytvořena na základě smyslových vjemů a je velice věrohodná.
Ale musíme si uvědomit, že je to jen představa. Důkaz: Zavřete oči a obraz
světa zmizí.
Když jdeme spát, potom zmizí představa světa založená na smyslovém vnímání a
objevuje se sen. Sen je představa vytvořená odpočívající myslí bez
závislosti na smyslových vjemech. Náš bdělý stav je představa a sen je také
představa. Není mezi nimi kvalitativní rozdíl, rozdíl je jen v délce.
Otázkou je Kdo sní? a Kdo bdí? Komu je vlastní představa? Jistě to není
tělo. Je to mysl, nástroj vycházející z vědomí, z pravého Já.
KDE JSEM, KDYŽ SPÍM? - Spí tělo, mysl sní a Vy - Vaše pravé a skutečné Já
sen sleduje.
Co je s mým vědomím? Jak to, že ho ztrácím? - Vědomí jsem Já. Bezvědomí je
vlastní tělu. Já je vždy vědomé. Když mysl běží, potom si uvědomuje sen nebo
bdělou představu. Pokud se mysl zastavuje, potom nastává stav ticha, stav
bez představy - sámadhi.
Toto se dá logicky odvodit a pochopit. Nalézt své pravé Já však není možné
logickou úvahou. Tato logická úvaha slouží k uvědomění si nesrovnalostí. K
dostažení nejvyššího stavu je třeba vynaložit snahu, k odstranění rozporu z
mysli. Principy této snahy jsem se snažil jednoduše nastínit v kapitolách o
józe.
2) sny, 2015-02-11 10:45:58
Karolina
Dobry den,
moc se mi líbí vaše stránka. Ale u kapitoly sny mě zarazilo co jste napsal. Sny, jako moje sny se plní. Malo a třeba ne úplně do detailu, ale plní. Zda se mi třeba o člověku co zřídka potkávám a hned druhý den ho potkám. Nebo o něčem a druhý den na to téma začne mluvit má kamarádka. Myslím si, že sny jsou jak myšlenky tak i něco, co nás má varovat, něco nám ukázat a nebo i s něčím poradit.. Třeba se pletu, ale to co se mi občas stane není náhoda. Ty neexistuji.Děkuji za Váš názor.
S pozdravem Karolina
Takové už jsou sny. I mně se mnohdy stalo, že jsem zažil ve snu situace, které se později staly. Moje mystické sny mi také přinesly mnohé znalosti, které bych jinak v běžném životě získával jen obtížně. Takové zkušenosti má se sny snad každý člověk.
Otázkou však je, jak je vůbec možné, že můžeme ve snu snít o věcech, které se teprve mají v životě odehrát. Pokud máme takovou zkušenost, potom je zřejmé, že náš reálný svět není zase tak moc reálný neboli skutečný. Moudrý člověk se proto začne ptát. Co je tedy skutečné, pokud to není svět ve kterém žiji ? Kdo může žít bdělý život a kdo potom sní sen ? Odpověď je celkem jednoduchá. Já sní sny a já prožívá život. Kdo je toto Já ? A kdo vlastně jsem já ?
To je základní otázka sebepoznání. Otázka "Kdo jsem já ?" je počátkem duchovní cesty a je i závěrečnou přímou cestou k poznání své pravé skutečnosti, získání trvalého štěstí a věčné spokojenosti.
Sny, které máte, jsou pro Vás prvním podnětem hlouběji se zabývat smyslem lidského života. Je to vzkaz od věčného principu, který celý náš život prostupuje. Poznejte, kdo je ta vznešená věčnost a poznáte i sama sebe. Ano, není to náhoda.
|