Svět mysli - Pár obrázků

Obsah

Kniha Svět mysli
Věnování
Úvod
Základní omyly vnímání světa
Druhy lidí podle stavu mysli
Ego - vykonstruovaná představa mysli "Já jsem tělo"
Hlavní zdroje ega
Existuje Bůh v tomto pohledu na svět?
Sny
Zázraky
Štěstí
Láska
Řídí život osud nebo vlastní vůle?
Pochybnosti
Cesta ke svobodě
Jóga
Dhjánajóga - cesta meditace
Džňánajóga - cesta poznání
Karmajóga - cesta odevzdání plodů činů
Bhaktijóga -cesta oddanosti
Boží milost - prožitek pravého Já
Duchovní učitel
Vlastnosti hledajícího
Shrnutí
Doporučené metody a literatura
Dotazovací metoda
Věk démona Kaliho
Závěrem
Použitá literatura
Kniha Šiva a Párvatí
Kniha Podivný sen
Kniha Cestou necestou
CD Indie - země živých bohů


Odkazy
Sri Ramana Asramam
Sri Brahmam
Athithi Ašrám
Gurudží Odžasví Šarma
Sri Nanna Garu
Amma
Mahátma Gándhí
Yogi Ram Surat Kumar
Poslech Véd - doporučuji
Jóga v denním životě
AHAM
ISKCON - Hare Krišna
Jathartha Gíta
Bhagavad Gita
Vydavatelé
Volvox Globator
Sri Ramana Asramam


Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR


              Pár obrázků              

Vážení přátelé

Zdravím Vás po delší době z barevné Indie a posílám pár veselých obrázků. Máme tu takové vcelku všední dny, takže nemám moc extra zážitků. Na prvním obrázku jsou dětičky na Den republiky - 26. leden. Ten den bylo v roce 1950 zřízena Indická republika a přijata ústava, která nahradila původní koloniální právo z dob nadvlády Anglie. Svátek vyšel na neděli, takže děti musely i v neděli do školy. To ovšem nevadí, zde děti do školy chodí rády. Škola se platí a není povinnost do ní chodit. Ke dni republiky se konají všude možně, včetně škol, shromáždění, kde se připomíná význam této události. Indové svůj stát milují a jsou na něj hrdí, svoji přízeň vyjadřují vlaječkou na svém oděvu. A to jim stát nic nedává, žádné důchody, zdravotní pojištění, ani různé podpory nebo příspěvky, třeba na bydlení. Na druhou stranu po nich stát zase tak moc nechce, daně jsou vcelku mírné a nikdo nikoho zbytečně nekomanduje. Mezi politiky je obrovská korupce, stejně je to s policií, úřady jsou odporně byrokratické. Přesto Indové mají svoji zemi rádi. Barvy indické vlajky symbolizují jednotlivá náboženství - oranžová je hinduismus, zelená je islám a bílá je pro ostatní náboženství - tj. Buddhismus, Křesťanství, Zoroastrizmus, Džínismus, Sikhismus a další. V bílém poli je dharmačakra - kolo osudu symbolizující pohyb světa okolo jediného pevného bodu, tj. pevný řád světa.
Na dalším obrázku je paní, která mi nese ošatku čerstvě nakopaných buráků. To jsem na kole na výletě po malých vesničkách a cizinec je zde vítaný host. Na další fotce jsou účastníci jiného shromáždění ke dni republiky, pro změnu za vsí Kílvanakampadi ve chrámu. Na další fotce je mažel té paní s buráky, ten ji zavolal aby mi je donesla. Sám stojí u své letošní úrody, která se suší na Slunci.
Další fotka ukazuje malou "okresku", kterou se vracím zpět pod Arunáčalu, ukazatel hlásá 13 km do Thiruvannámalai. Asfalt je celkem v pohodě, myslím, že může směle soutěžit s okreskami v Čechách. Další obrázek ukazuje tu samou silnici z vrcholu jedné ze skal. Na kopečku mezi skalami je "les", ale dole už vidíte zeleně prosvěcovat rýžová pole.
Další obrázek ukazuje sázení rýže do připraveného pole. Je to ženská práce a je to zároveň i společenská událost, aby se paní mohly dost vykecat. Dále vidíte volský povoz, v pozadí s Arunáčalou, jojo, vesnická idylka. A hned za ní další, krajina se skalami, krávy spásající posečené pole.
Následuje moje oblíbená poštovní tematika, mladý cenzor pošty ve schránce ve Šrí Ramana Ašrámu. Další obrázek ukazuje vesnického kováře v akci. Spousta zemědělských a dalších pracovních nástrojů se dělá v kovárně, kde se kus železa změní na kladivem motyku, mačetu, lopatu, sekeru nebo pánev.
Další fotka ukazuje silniční zátiší, stánek s čímsi se přesouvá na nové stanoviště, silnice má zvláštní klopení, uprostřed je vysoko a do stran asfalt někdy dost významně klesá. To je patrně způsobeno postupným rozšiřováním, prostředek sedí na starší pevné silnici, kdežto kraje jsou na nověějších záklaech, které si pomalu sedají. Následuje jedna rozverná holčička a pohled na rikšu - taxi, která má vymalovaný ceník na kapotě. Ceník by měl souviset s taxametrem, ale ten jsem nikdy jako cizinec neviděl v praxi fungovat. Vlastně jednou v Puně, kdy jsem jel s indickým průvodcem. Pro cizince je cena smluvní, která se stanoví před nástupem do vozidla. Nicméně cena 7 Rupií za 1 km, tj. asi 2 koruny, není nezajímavá. Taky počet sedadel 3+1 je spíše orientační a u Indů platí, kdo se vejde tak taky jede. V podstatě taková rikša v pohodě nahradí školní minibus.
Další fotka z Velkého chrámu ukazuje část zvonečků u chrámu Bhairavy. Další fotka je pohled z třetího nádvoří chrámu na horu Arunáčalu, a je to fakt dominanta, která se nad chrámem a celým městem takto tyčí.
Další fotka ukazuje, že se Indie chystá stát 28-53. státem EU. Teda alespoň podle dyzajnu poznávací značky, který je letos velice oblíbený. Převčírem jsem byl svědkem velkého požáru na svazích Arunáčaly. Ty ustaly před několika lety, kdy Lesní správa zakázala na Hoře jakékoli ohně. To se nelíbilo sekačům trávy, kteří posekané pláně s oblibou vypalovali, aby příští úroda byla lepší a snadno se sekala. S trávou však shořely všechny stromy, které tam jsou roky vysazovány a udržovány. Nynější požár byl opravdu velký, záběr je ze vzdálenosti několika sem metrů a tak plameny musely šlehat desítky metrů vysoko. Naštěstí do druhého dne se požár zastavil a uhasl.
Další fotka ukazuje veselou prodejkyni před velkým chrámem. Na další fotce je jeden Guru ze státu Gudžarát, který má ve stanu pod Arunáčalou přednášky o Ramajáně. Sám se označuje za oddaného boha Rámy - Rámbhaktu. Bylo to celkem fajn, dostal jsem zdarma knihu v angličtině. Jediná chyba byla, že přednáška byla jen v jazyce Hindi, a tam mám dost mezery.
Na posledním obrázku vidíte dnešní oslavu, která probíhala ve Velkém chrámu. Stovky věřících neslo malá nosítka se stříškou a květy. Za zvuku bubnů a s policejní ochranou vycházeli se svým posvěceným nákladem vykonat pouť okolo chrámu. Nosítka obsahují malé nádoby, kde je mléko z Ambišekam - posvátné koupele sochy Boha. Vše se vztahuje k bohu Muruganovi, který je znám také jako Skanda, Kartik nebo Guha a je prvním synem boha bohů Šivy a je velitelem bohů v bitvě proti démonům, zejména proti Tárakovi - vše je v mé knize Šiva a Párvatí .

Konec dnešního zpravodajství. Mějte se krásně !!!

Josef Fric

Zařazeno dne : 10.6.2014, zobrazeno : 2400

Seznamte se
Šrí Ramana Maharši

O Šrí Ramanovi
Sri Ramana Asramam

!!! Novinky !!!

PF 2024 ! Přání všeho nejlepšího do nového roku 2024

PF 2023 ! Přání všeho nejlepšího do nového roku 2023

PF 2022 ! Přání všeho nejlepšího do nového roku 2022

Indie 2021 ! Obrázky a povídání z krátkého pobytu v Indii

PF 2021 ! Přání hodně klidu do nového roku 2021

Indie 2020 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2020 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2020

Indie 2019 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2019 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2019

Ellam Ondre - Vše je jedno Drobná kniha moudrosti od neznámého tamilského autora

Výběr veršů z Bhagavadgíty Výběr 42 veršů od Šrí Ramany Maharšiho

Šrí Brahmam v Praze! Návštěva v České Republice v srpnu 2018.

Indie 2018 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2018 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2018

PF 2017 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2017

Indie 2016 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2016 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2016

Nová kniha Cestou necestou ! Po mnoha letech vychází má nová maličká kniha.

Indie 2015 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

Překlad knihy Sebedotazování ! Zde najdete překlad třetí knihy odpovědí Šrí Ramany

PF 2015 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2015

Sávitrí Příběh ctnostné ženy z Mahabháraty

Karna Příběh ctnostného bojovníka z Mahabháraty

Indie 2014 ! Obrázky a povídání z cesty pod posvátnou horu

Překlad knihy Duchovní pokyny ! Zde najdete překlad druhé knihy odpovědí Šrí Ramany

Korespondenční kurz Bhagavadgíty ! Úžasná kniha krok za krokem


Starší novinky! Všechny starší novinky od roku 2006

Autor knihy a stránek

Jméno : Josef Fric

Kontakt :

Přečtěte si o autorovi

 


Jak získat knihy nebo CDEnglish