Vážení přátelé
Dnes se ve Šrí Ramana Ašrámu konal zajímavý obřad. Ohňový obřad je nejzákladnější hinduistický rituál, při kterém se za zpěvu Védských veršů do ohně lije přepuštěné máslo. Oheň je zde sám Bůh ohně Agni, který přebírá poskytnutou obětinu a nese ji ostatním bohům na nebesa, kde bohové sídlí. Přepuštěné máslo je základní obětinou, ale jsou i různé varianty, kdy se v ohni spálí mnohé další dary, počínaje rýží a ostatními potravinami a konče květinami. To vše se prolévá máslem, aby to Agni mohl lépe strávit. Základní oheň se rozdělá ze dřeva a placek sušeného kravského trusu. Dále se přilévá máslo a v případě potřeby přiloží další dřevo nebo trus.
Ohňová oběť je několikrát zmíněna v Bhagavadgítě například :
4.24.
Brahma dává brahma máslo, oheň brahma brahma přijme,
brahma jistě dosáhne ten, kdo v brahma činy uklidní.
9.16.
Jsem obřadem, jsem obětí, jsem jídlem a jsem rostlinou,
mantrou jsem, jsem obětina, jsem oheň i akt obětní.
Tímto způsobem se také naplňují verše 3.11-12, o kterých jsem psal v dopise o únorové pradakšině.
V Mahabháratě je krásný příběh, kdy hlavní hrdiny Kršnu a Ardžunu navštíví Agni. Ten je přejedený másla z bohatých obětí a nutně potřebuje jako lék pozřít dřevo a byliny rozsáhlého Khándavského lesa. Ten les však chrání bůh Indra a vždy Agniho vyžene bouřkami. Kršna pro Ardžunu vyžádá božské zbraně a skvělý kočár. Pak se Kršna chopí opratí a Ardžuna zbraní a společně odrazí nejen útok Indry, ale i společný útok všech nebešťanů. Indra je shodou okolností Ardžunův otec, takže se zase moc nesnaží syna zabít a raduje se z jeho úspěchu. Agni nakonec pozře celý les a všechny bytosti, které v něm žily. Kdo se snažil uprchnout byl zabit Ardžunovými a Kršnovými zbraněmi. Přesto dvě bytosti přežijí, syn dračí nebo hadí bytosti, kterého za cenu vlastního života zachrání jeho matka. Toho pak zabije Ardžuna v bitvě na Kuruovském poli. Druhá bytost, která unikne je Mára, geniální stavitel démonů. Ten hledá útočiště u Ardžuny a žádá ochranu. Kršna ho chce zabít, ale Ardžunovi velí jeho čest Máru ochránit. Mára potom vybuduje Pánduovcům nádhernou sněmovní síň, která vyvolá obrovskou závist u jejich bratranců, která nakonec povede k finální bratrovražedné válce na Kuruovském poli.
My jsme zde měli jednodušší variantu pouze s máslem. Navíc byl tento obřad prováděn brahmínskými studenty z několika škol, kteří měli tento víkend ve Šrí Ramana Ašrámu dalo by se říct soustředění, ale asi to nebude to pravé slovo. Obřad vedl velice příjemný učitel a na všech byla znát radost ze společně prováděného obřadu. Studenti se učí zpaměti recitovat poměrně tlustou knihu, studium trvá cca osm let, každý den, žádné volné víkendy, jednou za rok krátké prázdniny, vstává se časně ráno, zpívá se v rámci výuky i pravidelných vystoupení v Samadhi hale (hala, kde je samadhi - hrob Šrí Ramany Maharšiho). Denně se zpívá odhadem osm až deset hodin, mezitím se pomáhá s různými pracemi ve škole. Je to samozřejmě škola "internátní", čili všichni studenti bydlí v ubytovně školy a své rodiny většinou vídají jen o těch kratičkých prázdninách.
Po skončení studia budou studenti připraveni vykonávat práci knězů ve významných chrámech nebo se mohou stát učiteli další generace studentů.
Na prvním obrázku je připravené ohniště z cihel, vyzdobené malůvkami z kurkumy a popela ze santálového dřeva (tomu se říká vibhuti). Dále je obkládáno posvátnou travou kuša a nakonec ještě přijdou květiny. Uvnitř se už rozhořívá bůh Agni, ale ještě není vidět. Na dalším obrázku dostává Agni první máslo a radostně vystrkuje své plameny ven. Na dalších třech obrázcích je oběť v plném proudu, máslo se lije do ohně se slovem sva-ha-á, slovem které má ve Védách mnoho vznešených opisů. Doslova znamená spojení slabik su a ahá, což znamená "dobře řečeno". Ve Védách se svaha popisuje jako dech boha stvoření, tedy prvotní božský projev. Jeho recitace vzývá přímo nestvořeného boha a vede ke štěstí a duchovnímu osvobození.
Udělal jsem i malé video, to je k dispozici zde
Velká ohňová oběť se bude ve Šrí Ramana Ašrámu knat těsně před mým odjezdem, tak snad budou nějaké obrázky a video z profesionálně provedené oběti.
Mějte se krásně !
Josef Fric
Zařazeno dne : 10.6.2014, zobrazeno : 2686
|