Svět mysli - Pradakšina v březnu

Obsah

Kniha Svět mysli
Věnování
Úvod
Základní omyly vnímání světa
Druhy lidí podle stavu mysli
Ego - vykonstruovaná představa mysli "Já jsem tělo"
Hlavní zdroje ega
Existuje Bůh v tomto pohledu na svět?
Sny
Zázraky
Štěstí
Láska
Řídí život osud nebo vlastní vůle?
Pochybnosti
Cesta ke svobodě
Jóga
Dhjánajóga - cesta meditace
Džňánajóga - cesta poznání
Karmajóga - cesta odevzdání plodů činů
Bhaktijóga -cesta oddanosti
Boží milost - prožitek pravého Já
Duchovní učitel
Vlastnosti hledajícího
Shrnutí
Doporučené metody a literatura
Dotazovací metoda
Věk démona Kaliho
Závěrem
Použitá literatura
Kniha Šiva a Párvatí
Kniha Podivný sen
Kniha Cestou necestou
CD Indie - země živých bohů


Odkazy
Sri Ramana Asramam
Sri Brahmam
Athithi Ašrám
Gurudží Odžasví Šarma
Sri Nanna Garu
Amma
Mahátma Gándhí
Yogi Ram Surat Kumar
Poslech Véd - doporučuji
Jóga v denním životě
AHAM
ISKCON - Hare Krišna
Jathartha Gíta
Bhagavad Gita
Vydavatelé
Volvox Globator
Sri Ramana Asramam


Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR


      Pradakšina v březnu      

Vážení přátelé

Tak skončil můj poslední úplňkový čas zde pod Horou Arunáčalou. Na prvních fotkách vidíte přesuny materiálu a stánků před velikou poutí. Přijede sem několik set tisíc lidí a každý se bude chtít kromě duchovního povznesení aspoň trochu občerstvit a koupit aspoň drobný suvenýr.
A už začala první noc, lidé začali houfně chodit okolo západu Slunce, tj. v po šesté hodině, i když nejpříznivější čas začínal asi ve 22:30. Dostavil se i stříbrný Gándhí, který nyní představoval slavný solný pochod. Já jsem šel první noc jen s malým foťákem, který mne pomalu opouštěl, takže to je jeho poslední fotka po šesti letech služby.
Druhý den jsem vzal kolo a jel na pravidelný cyklistický okruh. Celý den chodil okolo hory poměrně početný dav poutníků. Zastavil jsem se ve svém oblíbeném věšteckém stánku. Přišla tam rodina, která nechal mladé dívce číst z ruky. Na to je potřeba vidět pořádně a proto se na zvýraznění čar používá pudr a na jejich správné čtení velká lupa. Pak si dívka vytáhla sama kartičku s osudem. Při tahání osudu se člověk nemusí bát, každá kartička obsahuje nějakého Boha. Takže pokud člověk žije čestným životem, tak se budoucnosti nemusí vůbec obávat, daný Bůh pouze nějakým způsobem ovlivňuje způsob prožití nadcházejícího období. Pro další členy rodiny se dostal ke slovu i papoušek a vybral ty správné kartičky ke jménům, která slyšel.
Večer jsem vyrazil na druhou cestu okolo Hory, tentokrát při západu Slunce a bez bot. Prošel jsem poctivě všechny chrámy, které jsem na cestě potkal, všude dostal požehnání, tak mi to snad na zbytek roku vydrží.
První fotografie ukazuje jak zdejší poutníci míří přímo za světlem (zapadajícího Slunce). Dopravní uzávěry udělala policie jen pro minulou noc, takže mezi docela slušným davem kličkovala auta, autobusy, motorky i cyklisté. Na dalším obrázku vidíte sochu Boha Šivy, který do svých zcuchaných asketických vlasů chytil Bohyni - řeku Gangu při jejím sestupu na zem. Ganga je mléčná dráha, která plyne po nebesích, ale z jistých důvodů musela sestoupit na Zemi. To se Ganze pochopitelně moc nechtělo, a tak se rozhodla, že spadne na zem velkou silou a Zemi zničí. To však Bůh Šiva věděl a při pádu ji chytil do svých vlasů. Ganga se v nich ztratila a když se uklidnila, tak ji vypustil pomalu do indické nížiny. Voda vytékající ze sochy je tedy čistá Ganga, která odplavuje všechny hříchy a proto je dobré si ji trochu nabrat do flašky nebo se s ní aspoň pokropit. Ganga dělala různé nepřístojnosti i po tom, co ji Šiva vypustil. Mudrc Džahuna měl vedle jejího koryta svůj posvátný oheň, a Ganga mu ho zaplavila a uhasila. To mudrce naštvalo a Gangu vypil. Po dlouhém uctívání a přesvědčování se uvolil Gangu pustit dál a vypustil ji svým uchem. Od té doby se Ganga také jmenuje Džahuní - dcera Džahuny.
Další fotka ukazuje péči o máslové lampičky u lingamu boha Jamy - pána nad smrtí. Bůh Jama se nazývá též Dharmarádža, neboli pán řádu. To proto, že smrt je jediná zcela spravedlivá, a potká každého, dříve nebo později. Nikdo zrozený se jí nemůže vyhnout a po smrti jeho duch dostane nové tělo podle skutků v minulých vtěleních. Takže, pokud byl někdo zlý až do smrti, můžeme si být jistí, že si v příštích zrozeních odpyká všechno to zlo, které spáchal.
Další fotka ukazuje Měsíc, který vyšel nad Horu Arunáčalu. Díváme se na něj od chrámu boha Šivy, který je na západní straně Hory, hned vedle něj je chrám Párvatí, chrám Ganéšův a chrám zasvěcený planetám a toto místo je jedna z nejoblíbenějších zastávek na pouti.
Další obrázek ukazuje bohyni Párvatí, zde se nazývá Rádža Radžešvarí neboli královna všech královen. U tohoto chrámu jsem poprvé byl na Maha Kumbha Ambišekam, neboli zasvěcení, tak patří k mým nejoblíbenějším zastávkám. Často jí koupím květiny a o úplňku si nechávám uvázat posvátnou šňůrku na pravé zápěstí.
Další fotka je klasický pohled na Arunáčalu před vesnicí Adi Annámalai, kde je zřetelně vidět její tvar jako sloní hlava (samozřejmě Ganéšova) se zvednutým chobotem. Dále je Měsíc v úplňku, který jsem vyfotil ve frontě na shlédnutí lingamu Boha Kubéry - dárce a ochránce bohatství. Tento lingam patří logicky mezi nejvíce navštěvovaná místa na okruhu a fronta bývá docela dlouhá včetně klasické indické tlačenice. Na křižovatce se silnicí do Velúru jsem vyfotil zaparkované jeřáby a o kus dál klasické hadí představení. Minulou noc jsem viděl scénku s hady a cvičenou opicí. No a na posledním obrázku je nabídka různých sypátek na kolam a rangoli, tamilskou denní výzdobu u vchodů do domů.
To už bylo skoro 11 hodin v noci, Měsíc právě dosahoval úplňku a nejpříznivější doba pro vyjádření úcty vesmírnému řádu prostřednictvím bohů pomalu končila. Mně zbýval poslední kilometr a půl do Šrí Ramana Ašrámu, abych dokončil kruh a šel spát.

Doufám, že jste si v nečekaném jaru také užili Měsíčního svitu.

Mějte se krásně !!!

Josef Fric

Zařazeno dne : 10.6.2014, zobrazeno : 2295

Seznamte se
Arunáčala

O Arunáčale
Om Arunachala

!!! Novinky !!!

PF 2024 ! Přání všeho nejlepšího do nového roku 2024

PF 2023 ! Přání všeho nejlepšího do nového roku 2023

PF 2022 ! Přání všeho nejlepšího do nového roku 2022

Indie 2021 ! Obrázky a povídání z krátkého pobytu v Indii

PF 2021 ! Přání hodně klidu do nového roku 2021

Indie 2020 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2020 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2020

Indie 2019 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2019 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2019

Ellam Ondre - Vše je jedno Drobná kniha moudrosti od neznámého tamilského autora

Výběr veršů z Bhagavadgíty Výběr 42 veršů od Šrí Ramany Maharšiho

Šrí Brahmam v Praze! Návštěva v České Republice v srpnu 2018.

Indie 2018 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2018 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2018

PF 2017 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2017

Indie 2016 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

PF 2016 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2016

Nová kniha Cestou necestou ! Po mnoha letech vychází má nová maličká kniha.

Indie 2015 ! Obrázky a povídání z cesty do Indie

Překlad knihy Sebedotazování ! Zde najdete překlad třetí knihy odpovědí Šrí Ramany

PF 2015 ! Přání všeho nejlepšího do roku 2015

Sávitrí Příběh ctnostné ženy z Mahabháraty

Karna Příběh ctnostného bojovníka z Mahabháraty

Indie 2014 ! Obrázky a povídání z cesty pod posvátnou horu

Překlad knihy Duchovní pokyny ! Zde najdete překlad druhé knihy odpovědí Šrí Ramany

Korespondenční kurz Bhagavadgíty ! Úžasná kniha krok za krokem


Starší novinky! Všechny starší novinky od roku 2006

Autor knihy a stránek

Jméno : Josef Fric

Kontakt :

Přečtěte si o autorovi

 


Jak získat knihy nebo CDEnglish