Vážení přátelé
Tak dnes proběhl již třetí den festivalu Pongal. Tento festival je věnován oslavě zimního slunovratu, a s ním spojenými "dožínkami", tedy oslavou úrody, hojnosti, rodiny, krav a všeho důležitého pro spokojený život zde na Zemi. Na severu Indie se slunovrat jmenuje Makar Sankránti a slaví se v den, kdy Slunce vstupuje do znamení Makary, bájné ryby, které odpovídá našemu Kozorohovi. Díky precesi (posunu Zemské osy) se každých 70 let tento okamžik posouvá o jeden den, čímž jsme se dostali až na 15.ledna. Jednoduchým výpočtem lze zjistit, že slunovrat odpovídal vstupu do Makary asi okolo roku 300 našeho letopočtu a můžeme předpokládat, že tou dobou byl termín festivalu Pongal stanoven. Pokud to nebylo o jeden či více cyklů precese dříve :-)
Zde v zemi Tamilů se Pongal slaví zejména velkými barevnými obrazci, návštěvami chrámů, vařením národního jídla Pongalu, uctíváním krav a na závěr rodinnými návštěvami.
Na obrázcích vidíte různé barevné obrázky včetně výjevů ze života, třeba česání dcery či vaření snídaně.Pak pár obrázků dětiček, včetně jednoho z muslimské čtvrti,kterou pravidelně procházím. Muslimové Pongal neslaví ani nemalují obrázky, ale kluci jsou stejně rozverní jako jejich hinduističtí sousedé. Ani holčička v šátku nevypadá nějak nešťastně z toho útlaku, pro ni je to čest, nošením šátku se z ní stává muslimská žena, budoucí matka a šátek ji nemá omezovat, ale chránit.
Pak je několik dalších festivalových momentek, obchody s kořenem kurkumy i s listy, pán s provazy na hlavě, ty provazy jsou pro jeho krávy ke dni krav.
Dále vidíte náklaďáček plný květin, což také hlásá nápis na dveřích FLOWER EXPRESS. Dále je prodejce barviček, prodejkyně třtiny a řádně nakoupené potřeby pro Pongal vezené na mopedu nebo motorce. Pak ještě jeden velký pouliční stánek s třtinou a už jsem na snídani u svého restauratéra. Dávám si jako už posledních 15 let tři idli a dvě vady s kokosovým a rajčatovým čatným a sambarem.
Dále už jsem po pradakšině v Athithi Ašrámu, vaříme zde slavnostní Pongal a připravujeme girlandy z pochutin pro kravičky. Pongal je hotov, ještě obřad a už se může rozdávat. Další den se malují čerstvé malůvky i před Athithi, ale i všude okolo Hory. Ve Šrí Ramana Ašrámu se zdobí veliká socha Nandina - býka vozícího Boha bohů Šivu. Pak už jsem v naší škole pro studium Jadžurvédu a zdobíme naše kravičky. Pak je obřad, nejprve zpěv Véd, pak obřad s obrazem Šrí Ramany. Pak přichází vybraná kravička s telátkem a provede se další obřad s uctěním kravičky. Tele posune šutr, ke kterému o přivázali a přisaje se krávě k vemenu. Kráva se ještě vyčůrá, což bylo přijato s radostí a paní nás všechny touto teplou močí pokropila pro štěstí. Nesmíme zapomínat, že vše co vyjde z krávy ven, je posvátné a užitečné. Včetně trusu, kterým se topí a moči, která se používá jako antiseptikum.
Po obřadu nakrmíme všechny kravičky různými pochutinami, dostaneme sami požehnaný pokrm a jedeme do Athithi na oběd. Zítra je poslední, klidný den festivalu, kdy se navštěvují rodiny navzájem a také se více chodí do chrámů.
Takže Vám přeji také hezký návrat Slunce na severní polokouli, užijte si hezkou zimu a na jaře na shledanou.
Josef Fric
Zařazeno dne : 24.1.2016, zobrazeno : 1582
|