Vážení přátelé
Máme za sebou únorové úplňkové oslavy. Prvních 18 dní února bylo vcelku všedních, nic zvláštního se nedělo, což člověka taky potěší.Potom se nám to ale trochu nahromadilo. První obrázek ukazuje Arunáčalu v mlze při návratu z ranního výletu. Dále jsem byl zase na krátké návštěvě u včel ve Šrí Ramana Ašrámu. Je až roztomilé, jak malé včely mají malé úly a v nich malé rámečky. A ještě ke všemu jsou tak hodné. Včelař s kuklou je místní kněz, který si nemůže dovolit být při obřadu oteklý.
Pak už Měsíc vstoupil do souhvězdí Blíženců. Těm se v Indii říká Punarvasu a tam byl Měsíc, když se narodil Šrí Ramana. Tak se během roku slaví nejen jedny velké roční narozeniny, ale i 13 nebo i 14 malých narozenin podle Měsíce. Ten den náš Athithi ašrám tradičně hostí svaté muže žijící v bezdomoví okolo Hory. Obyvatelé ašrámu je pohostí, oni nám zazpívají, poděkují a požehnají.
Pak jsem vyrazil na večerní okruh okolo Hory. To byla neděle. Podle mých výpočtů měl hlavní dav jít v úterý, a jelikož jsem si zapomněl boty, obešel jsem tedy Horu bosky. Docela to šlo. Ten večer byla ještě oslava býka Nandina, který je vozidlem velikého Šivy. Okolo Hory jich jsou desítky a všem se dostalo koupele v mléce a speciální květinové výzdoby.
Další den byla pro změnu Natarádža půdža, která spočívá v koupání soch tančícího Šivy. Tato podoba je obrazem vesmíru a jeho neuvěřitelného tance. Šiva se koupe ještě s manželkou Párvatí a synem Ganéšou. Koupou se za zpěvu Véd ve vodě, mléce jogurtu, kokosovém mléce. Koupel v medu se využije k výrobě ovocného salátu, který se sní jako požehnaný pokrm. Dále se koupou v roztoku kurkumy a dalších koření, šťávě z citronů. nakonec se vyzdobí květy a provede se závěrečný ohňový obřad.
Únorový úplněk začínal v úterý po půlnoci a končil ten samý den asi v 10 večer. Tak jsem po obřadu a večeři vyrazil znovu okolo Hory, dav poutníků byl skromný, zase to bylo klidnější. I když jsem šel v botách, ta jsem byl nakonec rád, že jsem byl v jednu v noci zpět doma. Z té noci jsou 4 momentky, stánek s korálky, spící sádhu, který má celý takový krámek na krku. Prodejkyně melounů a nakonec ohně před Velkým chrámem ve městě.
No a během úterka se trousil celý den dav, který k večeru sílil. Tak jsem to nevydržel, okolo páté večer jsem vyrazil do davu poutníků. Nožky si odpočinuly, dobře jsem se i vyspal, tak jsem šel bosky jen s mobilem v kapse. Dav tou dobou byl klasický, součástí poutě se stal i pohřební původ, bubeníci dělají co mohou, aby nebožtíka probudili. Ale asi se jim to zase nepovedlo. Nad kroužícím davem se tyčí nehybně Arunáčala, která tu stojí tři a půl miliardy let a je jednou z nejstarších hor na světě. U soch Nandinů se různě žehnalo, následuje momentka s děvčaty a unavení prodejci. Pouť je sice krátká, ale dav se roztáhl na dvě noci, tak není divu.
Délku příznivého období určuje vzdálenost Měsíce od Země. Jelikož byl takzvaný superúplněk, Měsíc v úplňku je nejblíže Zemi, pak je jeho zdánlivý pohyb po obloze rychlejší, než když je vzdálený. Proto trvá příznivá doba jen asi 22 hodin. V létě, až bude Měsíc v úplňku nejdále od Země, bude příznivá doba trvat i 26 hodin.
Na další fotce vidíte, že se Gándhímu dobře daří a trochu přibral :-) Náhle se setmělo a na druhé straně Hory se vyhoupl na temné nebe žlutý Měsíc, mobil dělal co uměl, ale tu atmosféru by stejně asi nezachytil. Dav poutníků v noci dál obcházel posvátnou Horu a občas se zastavil v nějakém chrámu nebo hale se sochami světců.
Mějte se krásně !!!
Josef Fric
Zařazeno dne : 12.5.2019, zobrazeno : 371
|